Fantastyczna przyjaźń Roalda Dahla i Quentina Blake’a

thetwist13

Illustrations Copyright The Roald Dahl Story Company / Quentin Blake 2020

Roald Dahl i Quentin Blake doskonałe łączą w jedno sztukę słowa i obrazu. Jednak kiedy pan Dahl zaczynał pisać, miał też innych ilustratorów. Quentin Blake rozpoczął współpracę z pisarzem w 1976 roku (pierwsza książka, którą zilustrował, to Wielgaśny krokodyl, wydana w 1978 roku), a trwała ona nieprzerwanie aż do śmierci Roalda Dahla. W rezultacie Quentin Blake zilustrował wszystkie jego książki.

Z początku pan Blake był nieco speszony, że ma pracować z takim sławnym pisarzem, ale już przy tworzeniu BFG zaprzyjaźnili się na śmierć i życie. Pan Blake nigdy nie wiedział, o czym będzie kolejna opowieść pana Dahla, aż do chwili, kiedy dostawał maszynopis. „Przy tym będziesz się nieźle bawił” – pisał mu przyjaciel, albo: „To ci może sprawić kłopot”. Ilustrator robił bardzo wiele szkiców, które przywoził pisarzowi do jego domu (który nazywał się Gipsy House, czyli Cygański Dom), żeby usłyszeć jego opinię. Roald Dahl bardzo lubił, by książki dla dzieci miały dużo ilustracji. Do BFG pan Blake narysował dwa razy więcej obrazków niż początkowo u niego zamówiono.

BFG to ulubiona przez rysownika książka pana Dahla. Kiedy Quentin Blake miał wątpliwości, co właściwie olbrzym ma na nogach, pisarz przysłał mu w paczce swoje stare sandały – i one zostały odtworzone na rysunku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *